انواع روبوت

کلیدواژه ها : روبات، روبوتیک، wowwee، ترجمه کامپیوتر

از چند سال پیش دانش روبوتیک در شرکت های صنعتی برای انجام کارهای خسته کننده  یا کارهای  فراتر از قابلیت های فیزیکی بشر بطور گسترده استفاده می شود.مثلا مدت ها است که روبوت ها در مونتاژ  خط تولید خودروهای  جدید بکار برده می شوند.در صنعت حمل و نقل موتوری، یک روبوت به اندازه 10 کارگر کار انجام می دهد. بر طبق  آمار فدراسیون بین المللی روبوتیک  بازار جهانی صنعت روبوتیک در سال 2005 نسبت به سال قبل حدود 30%افزایش داشته است.
فراتر از روبوت های صنعتی  یک بازار نو ظهور در  حیطه روبوت های خدماتی بوجود آمده است این دسته از روبوت ها برای استفاده شخصی و تخصصی در دسترس هستند. ممکن است شما  از قبل با برخی از آنها مانند Roomba روبوت تمیز کننده کف اتاق آشنا شده باشید ، شرکت iRobot  سازنده Roomba روبوت های کاربردی متنوع دیگری را نیز تولید می کند که همه چیز از تمیز کردن اتاق ها و مخازن گرفته تا خنثی کردن بمب را انجام می دهند فروش Roomba از دو میلیون دستگاه گذشته است و شما می توانید از فروشگاه های کل آمریکا یکی از آنها را بخرید.
Robosapien روبوتروبوت های خدماتی به منظور استفاده تخصصی شامل روبوتهایی می شوند که برای اکتشاف زیر آب ،دفاع و امنیت و ساخت و تخریب ،مقاصد پزشکی بکار می روند.در حیطه روبوتهای خانگی و شخصی ، روبوت های چمن زن و جاروبرقی بالاترین فروش را در بین محصولات روبوتیک دارند. با ساخت روبوتهایی برای کمک به معلولین ، حمل و نقل شخصی و ایمنی خانه به کار می روند، اانتظار می رود که ین عدد جهش زیادی  داشته باشه. انتظار می رود که در سالهای  آینده بازار این نوع روبوتها افزایش قابل توجهی را تجربه کند.
یک بازار  جدید دیگر نیز روبوت های سرگرم کننده هستند. این بازار فقط شامل روبوت هایی که به عنوان اسباب بازی  و همدم مورد استفاده قرار می گیرند نمی شود  بلکه روبوت های آموزشی و سرگرم کننده را هم در بر می گیرد  روبوت Robosapien  که محصول شرکت WowWee است  و در تصویر دیده می شود،  نماینده نسلی از روبوتهای اسباب بازی پیشرفته است. Robosapien V2, ادعا می کند که گستره ای از شخصیت و تکنولوژی همراه با کنترل از راه دور و 100 کارکرد برنامه ریزی شده مانند راه رفتن ،ناله کردن ،آروغ زدن و رقصیدن در روبوت WowWee بکار گرفته شده است. آخرین نسخه این روبوت حتی می تواند به صورت مستقل گردش کند.