انواع خدمات ابری

کلیدواژه ها : IaaS، PaaS، SaaS،سرویس های ابری، ترجمه کامپیوتر، ترجمه تخصصی کامپیوتر

امنیت زیرساخت به عنوان یک خدمت (IaaS)

مدل IaaS به کاربران اجازه می دهد که محاسبات، ذخیره سازی، شبکه و سایر منابع را در یک محیط مجازی شده اجرا کنند. کاربر زیرساخت ابر زیربنائی را کنترل و مدیریت نمی کند اما بر روی سیستم عامل، ذخیره سازی و آرایش برنامه های کاربردی و احتمالا  بروی  اجزای شبکه معینی کنترل دارد. ابر محاسبات الاستیک آمازون (EC2) یک مثال خوب از IaaS است. CSP ها در سطح زیرساخت ابر، بوسیله سیستم های تشخیص تجاوز (IDS ها ) ، برنامه های ضد ویروس، دفاع های منبع خدمات  توزیع یافته (DDoS) و ازین قبیل می توانند باعث تقویت امنیت شبکه شوند

پلتفرم به عنوان یک خدمت (PaaS)

پلتفرم های ابری بر  اساس  IaaS با یکپارچه سازی سیستم و حمایت میان افزار مجازی سازی ساخته می شوند. این پلتفرم ها به کاربران اجازه می دهند تا برنامه های کاربری نرم افزاری استفاده شده توسط کاربر را با استفاده از زبان های برنامه نویسی حمایت شده توسط تامین کننده و ابزارهای نرم افزاری ( مانند جاوا، پیتون یا .NET) به زیرساخت ابر وارد کنند. کاربر زیرساخت ابر ، نمی تواند منابع زیربنائی را مدیریت کند. پلتفرم های PaaS محبوب عبارتند از Google App Engine (GAE) یا Microsoft Windows Azure . این سطح نیاز به تامین VM های حمایت شده، تقویت توافق امنیتی، مدیریت ریسک بالقوه و ایجاد اطمینان بین همه کاربران ابر و تامین کنندگان دارد.

نرم افزار به عنوان یک خدمت (SaaS)

 SaaS نرم افزار برنامه کاربردی درون مرورگر را برای خدمت رسانی به هزاران مشتری ابری که سرمایه گذاری هایی در سرورها و مجوز دهی نرم افزاری ندارند، بکار می گیرد. از نقطه نظر تامین کننده، در قیاس با برنامه های کاربردی سنتی میزبانی هزینه ها تقریبا پایین هستند. SaaS ، که توسط گوگل مایکروسافت و Salesforce.com به جلو برده می شود ) نیاز به این دارد که داده در برابر زیان، انحراف یا دزدی محفاظت شود. در این سطح امنیت تراکنش و تطابق با کپی رایت برای حفاظت از همه حقوق اموال فکری باید در نظر گرفته شوند. رمز گذاری داده و رنگ آمیزی گزینه هایی برای حفظ یکپارچگی داده و محرمانگی کاربر هستند.