ترجمه عمران - تقویت بتون

 

کلیدواژه ها :  تقویت بتون، آرماتور بندی، ترجمه عمران، ترجمه تخصصی عمران

آرماتورهای تقویت کننده معمولا به این دلیل در بتون قرار می گیرند تا ضعف نسبی بتون در برابر تنش نسبت به فشردگی را برطرف کنند. اصطلاح مساحت سطح مقطع (CSA) هم در بتون و هم در فولاد برای اشاره به  مساحت مقطع مورد مطالعه به کار گرفته می شود.  نسبت مساحت فولاد به مساحت بتون نیز اصطلاحا درصد تقویت نامیده می شود . معمولا این نسبت برای بخش هایی از بتون مانند دال ها، تیرها یا ستون ها  بین 3 تا 5% است. موارد زیادی هم دیده شده اند که درصد تقویت بالا تا سطح 25% در بتون به کار گرفته شده است. این حالت  باعث بروز مشکلاتی در محل ساختمان ، در کارخانه بتون پیش ساخته و در طراحی مخلوط کننده در مرحله مقدماتی کار می شود.

تقویت بتون
در اینجا یکی از مشکلات گزارش شده در رابطه با ستون های پیش ساخته در ساختمان را بررسی می کنیم. در این مورد ستون ها  حدود 3.5 متر طول داشتند و مقطع مربعی آن ها در نقشه 0.3 متر بود. چهار میله با قطر 40 میلیمتر ، که هر کدام با پوشش اسمی 40 میلیمتری در یک گوشه قرار داشتند، تقویت اصلی بتون را تشکیل می دادند. آرماتور های اصلی  با قطر 10 میلیمتر در مرکز های تقریبا 0.3 متری بر روی خاموت قرار گرفته بودند. ملات یک کلوخه سنگ آهک پودر مانند 20mm/10mm/5mm با محتوای سیمان پورتلند سفید 450 کیلوگرم در متر مکعب بود و نسبت کل آب به سیمان هم حدود 0.5 همراه با دوغاب 100 میلیمتری بود. حدود سه ماه بعد از نصب سازه در محل، ترک خوردگی های عمودی جدی به صورت خطی بدون وجود هیچ گونه زنگ زدگی فولاد مشاهده شد ، این مشکل همراه با پوسته پوسته شدن تا طول 0.5 متر بود. دلیل این نقص  استفاده بیش از حد از آرماتور در بتون بود احتمال جمع شدگی(shrinkage) در اثر از دست دادن آب اولیه  را بوجود می آورد ...

منبع: .enggpedia

برای سفارش  کامل این ترجمه مقاله عمران با ما تماس بگیرید

 

 

زلزله شناسی

ثبت زلزله مصنوعی

کلیدواژه ها: زلزله مصنوعی، لرزه نگاری، ترجمه عمران، ترجمه زمین شناسی

سه عنصر برای تولید شتاب نگارهای مصنوعی لازم هستند :
•  تراکم طیفی توان
•  تولید کننده زاویه فاز تصادفی و
•  یک تابع پوشاننده (envelop function)

مشکلات ذاتی فرایند ثبت عبارتند از فرض توزیع فازی بین موج های گوناگون فرکانس به صورت مجزا و طول دوره ثبت

 به دلیل همین مشکلات ممکن است سیگنالهایی که به  یک طیف مشابه تعلق دارند، در طول آزمایش کاملا متفاوت از هم به نظر برسند و احتمالا این حالت به واکنش های طیفی متفاوتی منجر شوند به همین دلیل این مسئله اهمیت زیادی دارد. در این روند باید در  مجاورت دوره ساختاری مقصد به دنبال یک تناسب نزدیک بین طیف سینگال تولید شده و طیف طراحی شده گشت. به طور متوسط ثبت های مصنوعی نسبت به ثبت های طبیعی سیکل های بیشتری دارند و بنابرین ممکن است این موضوع در سیستم های ساختاری غیر ارتجاعی به تقاضای زمین لرزه ای غیر واقعی ( بیش از حد) منجر شوند.

ثبت زمین لرزه بر مبنای فرمولاسیون ریاضی

 این ثبت ها جایگزین مناسبی برای تیمارهای آماری  مربوط به داده مشاهداتی محسوب می شوند. با دنبال کردن موج های زمین لرزه ای از منبع تا مکان مورد نظر ، می توان  فرمولاسیون های ریاضی حرکت زمین  و مدل سازی منبع ، مسیر و واکنش را به دست آورد. توسعه بیشتر چنین رویکردهایی به دلیل وجود سه فاکتور ویژه محدود می شود :

i.    دسترسی پذیری داده جغرافیائی مفصل در ناحیه مد نظر
ii.    وجود داده مشاهداتی برای تایید نتایج به دست امده
iii.    توان کامپیوتری

ادامه مطلب: زلزله شناسی