ترجمه روان شناسی - تقویت فوری

قدرت تقویت فوری

کلیدواژه ها : تقویت فوری، روانشناسی رفتاری، ترجمه روانشناسی، ترجمه تخصصی روانشناسی

یک انگاره پایه روان شناسی رفتاری می گوید: هر چه نتیجه  یک رفتار به رفتار نزدیک تر باشد، اثری که بر روی رفتار دارد قوی تر خواهد بود. مثلا اگر فردی بتواند یک وعده غذای مغذی بخورد و فوری خودش را روی ترازو وزن کند و متوجه شود که یک کیلوگرم وزنش کم شده است در آن صورت رژیم گرفتن برایش ساده می شود. متاسفانه فرد باید یک دوره طولانی رژیم سالم بگیرد تا بتواد وزن قابل توجهی را از دست بدهد. بنابرین با وجود این که اکثر انسان های بالغ می دانند که باید غذای سالم تری بخورند، تقویت همراه با تاخیر باعث می شود که تلاش های آنها نافرجام بماند.

اگر تقویت با تاخیر بتواند در رفتار مناسب در بالغین مشکل ایجاد کند، به راحتی می توان اثر آن بر روی کودکان را حدس زد. این مثال ها را در نظر بگیرید: یک کودک پیش دبستانی به خاطر رفتاری که صبح در دبستان داشته است، بعد از آمدن به خانه از مدرسه ،عصر همان روز با یک پاداش ( یا تنبیه)  مواجه می شود. یک کودک 7 ساله هم به خاطر کاری که سه شنبه انجام داده است، شنبه پاداش می گیرد یا تنبیه می شود. یک کودک ده ساله  به خاطر انجام یک کار بد، یک هفته از استفاده از لوازم الکترونیکی محروم می شود. و یک کودک در سن راهنمائی چند تکلیفش را انجام نمی دهد و چند هفته بعد در گزارش مدرسه نمره های کمتری می گیرد

در همه مثال های بالا دوره زمانی بین رفتارها و نتایج آنها طولانی تر از آن است که اثری داشته ابشد. والدین باید قدرت تقویت فوری را درک کنند تا بتوانند به رفتار کودک شان به روش سیستماتیک و فوری پاسخ بدهند.

+ برای مشاهده متن انگلیسی ترجمه شده کلیک کنید

 

 

 

منبع : topphoenixpsychologist.com