مزوتراپی و ریزش مو - ترجمه پزشکی

 

مزوتراپی برای رشد مو

امروزه مزوتراپی به عنوان راه حلی برای الگوی طاسی مردان به صورت وسیع  تبلیغ می شود. اما آیا واقعا این درمان موثر است؟ چه مدارکی برای اثبات تاثیر آن وجود دارد؟ این سوال و سوالات دیگر باید در ذهن هرکسی که می خواهد این روش درمانی را در پیش بگیرد مطرح باشد.

مزوتراپی با دکتر فرانسوی میشل پیستور در سال 1948 شروع شد. این روش عبارت است از تزریق ترکیبی از مواد به مزودرم، که لایه ای از سلول های چربی زیر پوست است. عقیده بر این است که این روش به کاهش تورم چربی و سلولیت کمک می کند. مکانیسم دقیق مزوتراپی هرگز به صورت علمی توضیح داده نشده است.

استفاده از مزوتراپی در ابتدا به کاهش چربی محدود می شد ولی به زودی برای همه روندهای زیبائی به کار گرفته شد. این روش برای تغییرات مربوط به سن، علامت های پوستی، چروک هاو غیره به کار برده می شود. مزوتراپی برای استفاده به منظور رشد مجدد مو در تاسی هم تبلیغ می شود. معجونی از مواد متفاوت مثل عصاره های گیاهی طبیعی، عامل های هومیوپاتیک و رقیق کننده های خون، فیناستراید و ماینوکسیدیل و ویتامین ها در آن بکار برده می شوند، هیچ مرکزی دقیقا فاش نمی کند که از چه ترکیبی استفاده می کند. ثابت نشده که هیچ کدام ازین مواد بر روی مزودرم موثر هستند.

اما باید به خاطر داشت که این کار هیچ مبنای علمی ندارد. هیچ کس هنوز نتوانسته اثبات علمی برای تاثیر آن ارائه کند. همه آنچه که می دانیم به گفته های مراکزی مربوط می شود که خودشان مزوتراپی انجام می‌دهند و عکس هایی به ما نشان داده می شود که مشکوک هستند. این ادعا نتوانسته در برابر تحقیق خودش را ثابت کند. هیچ راهی وجود ندارد که بگوییم که عکس های نمایش یافته در این تبلیغات اصیل و صادقانه هستند.

هیچ تحقیق علمی در مورد مزوتراپی وجود ندارد. اگر واقعا این روش کارائی داشت، باید تحقیقات زیادی در مورداثرات و نحوه دقیق کار آن وجود داشت.  مثلا در حال حاضر حجم زیادی از تحقیقات در مورد استفاده از سلول های بنیادی برای رویش مجدد مو وجود دارد. پول زیادی برای تحقیقات و مطالعات علمی در هر مرحله از این فرایند خرج شده است.حتی با این وجود هیچ ادعایی در مورد موفقیت استفاده از سلول های بنیادی در رشد مو ثابت نشده است. اگر مزوتراپی واقعا موفق بود، دانشمندان و شرکت ها پول و زمان شان را صرف یافتن روشی برای رشد مو نمی کردند و در عوض بر روی مزوتراپی تمرکز می کردند. کسانی که مزوتراپی را اجرا می کنند ادعاهای زیادی در مورد موفقیت آن مطرح می کنند بدون اینکه هزینه ای برای تحقیق در مورد آن کرده باشند.

تنها دو مطالعه علمی در مورد استفاده از مزوتراپی در رشد مو وجود دارد و هر دوی آنها به شکست کامل آن اشاره دارند، اولین تحقیق می گیود که مزوتراپی در واقع به ریزش مو منجر می شود و تحقیق دیگر هم موردی را مستند می کند که که چندین دمل در پوست سر بعد از مزوتراپی ایجاد شد. در اینجا خبر خوبی برای مزوتراپی وجود ندارد.

مراکز مزوتراپی هنوز هم می توانند بر اساس تبلیغات پر زرق و برق بر روی امید مردم برای یک درمان ساده سرمیاه گذرای کنند. استفاده کننده ها بعد از اتلاف پول و زمان شان بعد از هفته ها درمان بر می گردند . در انتهای به قدری خسته و نا امید هستند که در واقع از زیان هایشان بدون اعتراض چشم پوشی می کنند. اگر کسی به آنها یک تلویزیون فروخته بود که بد کار می کرد بر می گشتند و پول شان را پس می گرفتند و با فروشنده به دلیل تقلب دعوا می کدرند اما در مورد جسم خوشدان خیلی بخشنده تر به نظر می رسند.

این دو لینک که مربوط به تنها تحقیقات مشهور علمی در مورد مزوتراپی و رشد مو هستند را بخوانید:

ریزش مو بعد از مزوتراپی

دمل های پوست سر چندکانونی

 

 

+ برای مشاهده متن انگلیسی ترجمه شده کلیک کنید

 

 

منبع : http://www.hairtransplantguwahati.in